Żółtaczka u noworodków
Żółtaczką u noworodka nazywamy zażółcenie powłok skórnych i białkówki oka w pierwszych dniach po porodzie. Jest to spowodowane nagromadzeniem się we krwi bilirubiny - żółtego barwnika powstałego w wyniku rozpadu hemoglobiny. Zwiększenie poziomu bilirubiny we krwi obserwujemy już w 2-3 dobie po porodzie, a u ok. 30% noworodków widoczna jest wyraźne zażółcenie powłok skórnych. W przypadku poziomu bilirubiny w granicach normy taki stan nazywamy fizjologicznym i nie jest konieczne wdrożenie leczenia.
Prawidłowy poziom bilirubiny we krwi PO WYPISIE ZE SZPITALA to maksymalnie 15mg%. W przypadku wyższego stężenia konieczne jest wykonanie badań dodatkowych oraz rozpoczęcie fototerapii.
Na co zwrócić uwagę w domu?
Rodziców po opuszczenia szpitala przez dziecko do porady specjalisty powinno skłonić:
Jeżeli u dziecka pojawia się jeden z powyższych objawów warto zgłosić się do położnej z naszego Centrum w celu wdrożenia diagnostyki. Na miejscu wykonamy przezskórny pomiar bilirubiny - jest to bezinwazyjne badanie, którego wynik otrzymuje się natychmiast. Jego wynik oraz wnikliwy wywiad decydują o dalszym postępowaniu – badania z krwi, wizyta u pediatry, konsultacja laktacyjna lub fototerapia.