Badanie USG, czyli ultrasonografia to jedna z nowoczesnych i najbardziej popularnych technik diagnostycznych w medycynie. Jest to badanie obrazowe, dzięki czemu lekarz radiolog może zobaczyć i ocenić stan oraz wielkość narządów wewnętrznych.
Do badania USG jamy brzusznej należy się odpowiednio przygotować:
Badanie RTG, czyli badanie radiologiczne potocznie nazywane jest prześwietleniem. Wykorzystuje technikę obrazowania opartą na promieniowaniu rentgenowskim X.
RTG wykonywane jest tylko na podstawie skierowania.
Większość badań RTG nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony pacjenta, wyjątek stanowi badanie RTG odcinka lędźwiowego kręgosłupa. W celu uzyskania wysokiej jakość zdjęć RTG kręgosłupa lędźwiowego należy przed badaniem zadbać o usunięcie z przewodu pokarmowego masy kałowych i gazów. Dzień przed badaniem pacjent powinien spożywać pokarmy płynne i bez błonnika. Zaleca się przyjmowanie leku Espumisan w kapsułkach przez 3 dni poprzedzające badanie (3 razy dziennie po 2 kapsułki i w dniu badania 2 kapsułki rano). Pacjent przystępujący do badania powinien być po porannej toalecie.
Badanie RTG u kobiet należy wykonywać do 10. dnia cyklu menstruacyjnego licząc od pierwszego dnia krwawienia. Ciąża jest przeciwwskazaniem do badania.