Jak przygotować się do badań USG i RTG

Badanie USG, czyli ultrasonografia to jedna z nowoczesnych i najbardziej popularnych technik diagnostycznych w medycynie. Jest to badanie obrazowe, dzięki czemu lekarz radiolog może zobaczyć i ocenić stan oraz wielkość narządów wewnętrznych.

Do badania USG jamy brzusznej należy się odpowiednio przygotować:

  • przez 2-3 dni przed badaniem należy przyjmować Espumisan (kapsułki) - 3 razy dziennie po 2 kapsułki oraz w dniu badania 2 kapsułki rano
  • przez 1-2 dni przed badaniem należy spożywać pokarmy płynne i bez błonnika (tzw. dieta ubogo- resztkowa), należy unikać świeżych warzyw i owoców, otrębów, kaszy i pieczywa oraz potraw powodujących wzdęcia (kapusta, fasola, groch)
  • należy unikać potraw smażonych
  • na badanie USG należy się zgłosić na czczo (gdy badanie jest wykonywane rano) lub po 6 godzinach bez jedzenia (gdy badanie jest wykonywane w godzinach popołudniowych)
  • przed badaniem nie należy palić papierosów, ani żuć gumy
  • na godzinę przed badaniem wskazane jest umiarkowane wypełnienie pęcherza moczowego, aby był dobrze widoczny w badaniu USG. W tym celu należy na godzinę przed badaniem wypić 2 szklanki (ok. 500 ml) wody niegazowanej i powstrzymać się przed udaniem się toalety
  • należy zażyć wszystkie leki przyjmowane na stałe

Badanie RTG, czyli badanie radiologiczne potocznie nazywane jest prześwietleniem. Wykorzystuje technikę obrazowania opartą na promieniowaniu rentgenowskim X.

RTG wykonywane jest tylko na podstawie skierowania.

Większość badań RTG nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony pacjenta, wyjątek stanowi badanie RTG odcinka lędźwiowego kręgosłupa. W celu uzyskania wysokiej jakość zdjęć RTG kręgosłupa lędźwiowego należy przed badaniem zadbać o usunięcie z przewodu pokarmowego masy kałowych i gazów. Dzień przed badaniem pacjent powinien spożywać pokarmy płynne i bez błonnika. Zaleca się przyjmowanie leku Espumisan w kapsułkach przez 3 dni poprzedzające badanie (3 razy dziennie po 2 kapsułki i w dniu badania 2 kapsułki rano). Pacjent przystępujący do badania powinien być po porannej toalecie.

Badanie RTG u kobiet należy wykonywać do 10. dnia cyklu menstruacyjnego licząc od pierwszego dnia krwawienia. Ciąża jest przeciwwskazaniem do badania.